Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Zakázka ministerstva na nefunkční CRV - den desátý

Autor carlos 
Upozornění Poslední příspěvek
Upozornění Zákon o pojištění odpovědnosti od 1.1.2018 06. 03. 2023 07:38

Zakázka ministerstva na nefunkční CRV - den desátý
19. 07. 2012 20:26
Již deset dní bojují lidé na mnoha místech republiky s nefunkčním registrem vozidel. Kolaps nastal v pondělí 9.7., kdy poskytovatel řešení – firma ATS Telcom – nasadila nový centrální registr vozidel, kompatibilní se základními registry, které vyžaduje EU od 1.1.2013. A to i přesto, že termínu předcházela týdenní odstávka kvůli migraci a „zahoření“ systému.

Dnes 19. července je to již desátý den, co ministerstvo a dodavatel řeší nefunkční systém. Ke zhroucení CRV došlo ihned po nasazení systému, v pátek 13.7. se podařilo obnovit některé funkce. I poté však používání systému provázelo zpomalení, výpadky různých modulů i chyby v datech. Na ty se vymlouvá dodavatel, který tvrdí, že konverzi dat z necentralizovaných databází nebylo možné provést korektně. Zaměstnanci magistrátů tak musí v mnoha případech data zadávat ručně, na což ze starého systému nejsou zvyklí. Obslouží tak řádově 5x méně klientů než před přechodem na nový systém. Na vině také může být nedostatečně výkoný hardware, na veřejnost totiž prosákly informace o dodatečném pře-indexování databáze kvůli zrychlení celého systému. Proč tyto operace nebyly provedeny během plánované odstávky není jasné.

Ministerstvo dosud aplikaci CRV oficiálně nepřevzalo. Evidentně však nemá dostatek odborníků, kteří by na implementaci a plynulý přechod mezi systémy (případně souběžný provoz) dohlédli. Firma ATS Telcom inkasuje měsíčně 13 miliónů korun od ministerstva dopravy, bez ohledu na odebrané služby. Proto MD zadalo firmě i vývoj a provoz registru vozidel. Celkově si tak po dobu kontraktu přijde ATS Telcom na částku cca 474 milionů korun.

Brněnská radnice oznámila, že bude veškeré náklady spojené se špatným fungováním centrálního registru vozidel nárokovat po ministerstvu dopravy. Primátor to doporučil i občanům.

Dnes ve čtvrtek problémy s nefungujícím systémem přetrvávaly v Mělníku, Kralupech nad Vltavou, Rakovníku, Českých Budějovicích, Hradci Králové.

ČSSD oznámila, že zvažuje v souvislosti se zakázkou zadanou ATS Telcom trestní oznámení na bývalého ministra dopravy Aleše Řebíčka.

[www.ceskatelevize.cz]
[www.denik.cz]
[www.denik.cz]
[www.mediafax.cz]
[www.parlamentnilisty.cz]
Autor:

Váš email:


Předmět:


Ochrana proti spamu:
Prosím zadejte text (5 znaků), který je zobrazen níže. Je tu z toho důvodu, aby zabránil robotům spamovat diskusní fórum.
HuEKh
Příspěvek: