Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Pozor na změnu pojišťovny - může se bránit

Autor carlos 
Upozornění Poslední příspěvek
Upozornění Zákon o pojištění odpovědnosti od 1.1.2018 06. 03. 2023 07:38

Pozor na změnu pojišťovny - může se bránit
05. 09. 2012 12:43
Všechny pojišťovny bez rozdílu umožňují ukončení smlouvy o povinném ručení pouze při výročí pojistné smlouvy. Řidiči, kteří chtějí využít tržního prostředí a změnit pojišťovnu za výhodnější kdykoliv v průběhu trvání smlouvy, mají smůlu. Stejně tak i sezónní motocyklisté, kteří by ocenili povinné ručení jen na část roku. Ze strany řidiče může být smlouva o zákonném pojištění vozidel vypovězena pouze z důvodu prodeje vozidla. Toho řidiči často využívají a pomocí fiktivní smlouvy o prodeji se ze závazku vyváží a mohou tak přejít k levnější pojišťovně.

Proč stát toleruje tento kartel a nenastaví tržní prostředí, ve kterém by nebyl problém změnit smlouvu kdykoliv?

Pojišťovnám nicméně tato praxe zjevně vadí (i když v každém případě je jedna z pojišťoven postižena a druhá z přechodu smlouvy profituje) a chystají se vymáhat i tyto "fiktivní zániky smluv". Pokud např. z registru vozidel zjistí, že automobil nebyl převeden, smlouvu obnoví a požadují doplacení pojistného. Ve výsledku tak pojistník zaplatí povinné ručení dvakrát.

Zatím však chybí jakékoliv rozhodnutí soudu, které by pojišťovnám dalo za pravdu. Registr vozidel totiž neslouží jako důkaz o vlastnictví vozidla - má deklaratorní povahu [viz [www.epravo.cz]].

[auto.idnes.cz]
Pozor na změnu pojišťovny - může se bránit + možnosti ukončení PS
22. 09. 2012 16:49
Zdravím Carlosi,
tvůj příspěvek je v mnoha případech velmi zavádějící a mylný. Zákonných možností, jak ukončit pojistnou smlouvu je mnoho, nejen ke konci pojistného období, to upravují zákony. Je samozdřejmě i možnost poj. smlouvu ukončit kdykoli.
Jak ukončit?
1) Změna vlastníka (§ 12 odst. 1 a) zák. č. 168/1999 Sb.) - dnem, kdy pojistník, jeho dědic, právní nástupce nebo vlastník vozidla, je-li osobou odlišnou od pojistníka, oznámil pojistiteli změnu vlastníka tuzemského vozidla

2) Vyřazení vozidla z evidence vozidel na MÚ/Magistrátu (§ 12 odst. 1 c) zák. č. 168/1999 Sb.) - dnem vyřazení tuzemského vozidla z evidence vozidel

3) Odcizení vozidla (§ 12 odst. 1 d) zák. č. 168/1999 Sb.) - odcizením vozidla; nelze-li dobu odcizení vozidla přesně určit, považuje se vozidlo za odcizené, jakmile Policie ČR přijala oznámení o odcizení vozidla

4) Ke konci pojistného období (pojistné období je 1 rok) (§ 22 odst. 1 zák. č. 37/2004 Sb.) - soukromé pojištění zaniká výpovědí pojistitele (pojišťovny) nebo pojistníka ke konci pojistného období; výpověď musí být doručena alespoň 6 týdnů před uplynutím pojistného období, jinak je neplatná.


5) Do 2 měsíců od uzavření (§ 22 odst. 2 zák. č. 37/2004 Sb.) - Pojistitel nebo pojistník mohou pojištění vypovědět do 2 měsíců ode dne uzavření pojistné smlouvy. Dnem doručení výpovědi počíná běžet 8. denní výpovědní lhůta, jejímž uplynutím pojištění zaniká.


6) Do 3 měsíců od pojistné události (§ 22 odst. 3 zák. č. 37/2004 Sb.) - Pojistitel nebo pojistník mohou pojištění vypovědět do 3 měsíců ode dne doručení oznámení vzniku pojistné události. Dnem doručení výpovědi počíná běžet výpovědní lhůta 1 měsíce, jejímž uplynutím pojištění zaniká.


7) Dohodou (§ 12 odst. 1 g) zák. č. 168/1999 Sb.) - na uzavření dohody však není právní nárok

8) Zánik smlouvy s důvodu nesouhlasu se změnou pojistného na další pojistné období - v souladu s ustanoveními zákona a VPP vyjadřuji tímto, v 1 měsíční zákonné lhůtě, svůj nesouhlas s navrhovanou změnou pojistného a žádám o ukončení pojištění ke konci pojistného období.


V jednom máš pravdu, pojišťovny se brání, nicméně každá pojišťovna používá stejné zbraně. Ze zkušenosti vím, že fiktivní změnu vlastníka potlačuje nejvíce poj. UNIQA, poté Česká poj. a Kooperativa.
I na dopisy ze strany pojišťovny se dá bez problému bránit. Pokud bude zájem vědět jak, ... pokračování příště.

S pozdravem Šumi
Re: Pozor na změnu pojišťovny - může se bránit
23. 09. 2012 13:42
Předesíláš, že můj příspěvek je zavádějící, nicméně citací zákona naprosto potvrzuješ to již mnou výše řečené...
tzn. buď výročí smlouvy (smlouva na dobu určitou není možná) anebo pokud nastane jedno z uvedeného (odcizení, změna vlastníka, atd.) tedy nikoliv kdykoliv a dobrovolně jednostrannou výpovědí... (aka dohodou).
Chlupatec
Re: Pozor na změnu pojišťovny - může se bránit
06. 11. 2012 00:03
Stačí na jeden jedinný den dát značky do depozitu. (I dočasné vyřazení je vyřazení z evidence) Je to elegantní řešení a právně zcela čisté řešení. Jenom to bude stát těch pár korun na poplatcích, které se ale mohou velmi rychle vrátit. S promarněným časem to je horší.
Ctirad Pavelka
Re: Pozor na změnu pojišťovny - může se bránit
21. 01. 2013 14:04
pomůžu vám vyřešit jakýkoliv problém s CKP. Nejsem žádná firma!!! Nenechte se okrádat. Neváhejte mne kontaktovat na email Rád vám pomůžu
Re: Pozor na změnu pojišťovny - může se bránit
21. 01. 2013 14:53
Ctirade Pavelko = tento server byl spuštěn a vytvořen pro všechny, kteří bojují s nesmysly spojené s podivným postupem ze strany čkp a jejich prolobovaného zákona PROTI lidem - mimochodem nic nového. Snažíme se zde napsat vše co může pomoci ostatním v nerovném boji s právníky zastupující takové spolky, jako jsou např. právě čkp, eos, transcom a jim podobným !!! Máte-li něco, o čem nevíme a co může ostatním pomoct - napište to právě sem na tyto stránky.
Re: Pozor na změnu pojišťovny - může se bránit
22. 01. 2013 17:23
Ctirade Pavelko, laskavě nespamujte naše fórum (identický příspěvěk jsem našel ve čtyřech tématech). Vyhnete se tak zákazu Vaší IP adresy.
Kubes
Re: Pozor na změnu pojišťovny - může se bránit
04. 02. 2013 19:27
Dobry vecer, co to vsechno obnasi?mam aktualne dva pripady te stadiu predano- EOS.S pozdavem Kubes
Re: Pozor na změnu pojišťovny - může se bránit
04. 02. 2013 20:17
Kubeši = K tomu co to obnáší = nejdříve napíšou bububu - ZAPLAŤ nebo ....to bude ještě dražší = budou VYHROŽOVAT!!! potom - budou volat a zase bububu a chtít R.Č. - pro ověření osoby = NAS...RÁT !!! - budou následovat emaily a volání = nebrat telefonáty od nich = mají asi 6 různých čísel !!! = Bude následovat - každý týden SMSka - asi do konce ŽIVOTA !!! nebo do té doby než je navštíví YYWWÁÁÁN s kámošem od KALAŠNÍKŮ !!!
Honza
Re: Pozor na změnu pojišťovny - může se bránit
11. 05. 2013 20:58
Uložení značek a malého TP do depozita na 1 den fubguje bez problémů, správní poplatek je 100 Kč a veškeré smlouvy o pojistném ručení dnem uložení končí ze zákona.
etinarg
depozit na dobu několika minut.
13. 05. 2013 23:17
V praxi funguje takto:
Založit novou pojistku a se zelenou kartou na dopravku.
Vzít si 2 lístky (2 úkony).
Vyplnit žádost o dočasné vyřazení a žádost o ukončení režimu dočasného ukončení.
Dočasně vyřadit. Zaplatit 100Kč
Vytvořit kopii velkého TP, na kterém bude zápis o dočasném vyřazení. (některé úřednice ofotí, jindy je třeba vyfotit, stačí přední strana)
Okamžité ukončení depozitu.(je potřeba zelená karta)
Výpověď původní pojistky. (doloží se kopie TP z doby, kdy bylo vozidlo v depozitu).. není třeba spěchat. Ze zákona musejí pojistku ukončit k datu dočasného vyřazení.

Setkal jsem se už i s tím, že úřednice v tomto případě nepožaduje ani odevzdat SPZ, pokud nedá TP z ruky a kopii dělá sama.
Autor:

Váš email:


Předmět:


Ochrana proti spamu:
Prosím zadejte text (5 znaků), který je zobrazen níže. Je tu z toho důvodu, aby zabránil robotům spamovat diskusní fórum.
4jhtK
Příspěvek: