Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Má se vrátit poplatek za nepojištěná auta.

Autor carlos 
Upozornění Poslední příspěvek
Upozornění Zákon o pojištění odpovědnosti od 1.1.2018 06. 03. 2023 07:38

Má se vrátit poplatek za nepojištěná auta.
18. 02. 2017 19:38
Současný zákon uvádí, že vozidlo může na veřejných pozemních komunikacích provozovat pouze ten, kdo má sjednané pojištění. Navrhovatelé chtějí povinnost rozšířit tak, aby pojištění muselo mít každé auto v registru, s výjimkou aut zapsaných jako vyřazená, vyvezená, zaniklá nebo odcizená. "Navrhovaná úprava výrazně zjednoduší určení, zda je či není dána povinnost pojištění odpovědnosti, čímž se předejde celé řadě sporů, a to v souvislosti s navrhovanou úpravou příspěvku do garančního fondu," uvádějí předkladatelé.

Příspěvek za nepojištěné vozidlo by se vypočítal jako součin počtu dní, kdy bylo bez pojištění, a příslušné sazby, kterou by podle druhu auta stanovilo vyhláškou ministerstvo financí.

Zdroj:

[www.auto.cz]
[www.parlamentnilisty.cz]
Dalibor Jandera
Re: Má se vrátit poplatek za nepojištěná auta.
20. 04. 2017 23:01
Stávající zákon je myslím dostačující a se schválením novely zákona Čkp opět rozjede vymáhání příspěvků od osob zapsaných v registru jako vlastníci, kteří dané vozidlo neprovozují na pozemních komunikacích a přesto budou povinni platit příspěvek nepojistenych. Tentokrát to ovšem bude lépe propacovano, aby se příspěvek lépe vymáhal.
Re: Má se vrátit poplatek za nepojištěná auta.
21. 04. 2017 14:10
Ale tomu je třeba zabránit, třeba tak, že dojdete za "svým" poslancem a vysvětlíte mu situaci, kterou znáte lépe než on.
Re: Má se vrátit poplatek za nepojištěná auta.
29. 05. 2017 19:59
Aby ne, když dle tohoto článku [www.opojisteni.cz] připravila novelu zákona ČKP

--- viz "Na přelomu roku 2016 a 2017 připravila ČKP ve spolupráci s advokátní kanceláří Havel, Holásek & Partners s.r.o. a také ve spolupráci s Ministerstvem financí novou podobu příspěvku nepojištěných a předložila ho poslancům napříč celým politickým spektrem."


Připravovanou novelu z dílny ČKP pěkně popisuje Stanovisko Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů kzps.cz/wp-content/uploads/2017/02/stanovisko-kzps-cr-21412.docx:

--- viz "1. Celá novela je orientována na komfortní zajištění zvýšení příjmu ČKP, což zde již v minulosti bylo prosazeno s velmi negativními důsledky pro občana, popřípadě pro stát, který poskytuje ČKP informace z registru vozidel. S těmito informacemi v minulosti ČKP nakládala velice agresivně vůči skutečným i domnělým osobám s údajným neuzavřeným povinným ručením. Problém spočívá v mnoha aspektech, například v tom, že samotná ČKP nedisponuje informačním systémem, který je stoprocentní (mnohdy nejsou dodány údaje od jednotlivých pojišťoven včas či nejsou správné) což při agresivním vymáhání způsobuje primární oslovování osob, které mají vše v pořádku, dále je otázkou obhajitelnosti formálního aspektu povinnosti, kdy prokazatelně nepojízdné vozidlo (rozebrané, po nehodě apod.), které je prokazatelně na soukromém pozemku či garáži je sankcionováno na stejné úrovni, jako vozidlo jezdící bez pojištění. Vždy mohou nastat prokazatelné případy, kdy vlastník sice nevyřadil vozidlo z evidence, ale provozovat jej ani nemohl, protože jej neměl (likvidace), což může prokázat, sankce by pak neměla být stejně fatální jako u neplatiče jezdícího v provozu. Stále zde existuje sankce od Obecního úřadu obce s rozšířenou působností, který postupuje v rámci správního řádu se standardní mírou objektivity. Navržený systém je opět „druhou sankcí“, prakticky výběrem „desátků“ pro ČKP, která již prokázala, jak nízkou míru objektivity používá při řešení kauz s občany. V žádném případě se nelze schovávat za povinnosti tzv. „motorových směrnic EU“, které sice ukládají členským státům mít zajištěn řádný systém povinného ručení, ale nikoliv tímto způsobem. Diskutabilní je i následné využívání prostředků, které hodlá takto ČKP získat. Tento návrh dává zcela neodůvodněně ČKP velkou zákonnou oporu pro uplatňování násobných sankcí občanům. I pokud by byla pravda, že současný systém není účinný, lze jej upravit i jinak bez toho dávat ČKP takto nebezpečné nástroje a pravomoc."

a takhle my si tady žijeme...
Re: Má se vrátit poplatek za nepojištěná auta.
30. 05. 2017 07:01
fencer, je třeba, abyste se obrátil na "svého " poslance, vše mu vylíčil, jak má hlasovat ve druhém čtení, v květnové schůzi, která právě probíhá. Je to bod číslo 33.
Nic jiného, nežli tlak na poslance nepomůže.
Re: Má se vrátit poplatek za nepojištěná auta.
12. 07. 2017 19:35
Bohužel, novela prošla třetím čtením, takže teď zbývá jen senát, aby vrátil zpět novelu.
Re: Má se vrátit poplatek za nepojištěná auta.
24. 07. 2017 12:12
Novela bude v senátu pravděpodobně zařazena na program 9. schůze v Senátu, která se bude konat 16. - 17. srpna.

Pokud někdo chcete oslovte svého senátora a pokuste se zabránit nekalým praktikám ČKP.-
Re: Má se vrátit poplatek za nepojištěná auta.
16. 08. 2017 20:41
Senát nevrátil zákon, takže teď k prezidentovi a začně platit.
Polach
Re: Má se vrátit poplatek za nepojištěná auta.
25. 08. 2017 17:09
Chci se zeptat když auto nemám 5 let a psané je na mně,taky mě budou nahánět?mám akorát kupní smlouvu.
Re: Má se vrátit poplatek za nepojištěná auta.
25. 08. 2017 19:52
Domnívám se, že nepůjdou do historie, ale jen na nové případy. Pokud by Vás naháněli, prokážete kupní smlouvou, že vozidlo není Vaše.
Autor:

Váš email:


Předmět:


Ochrana proti spamu:
Prosím zadejte text (5 znaků), který je zobrazen níže. Je tu z toho důvodu, aby zabránil robotům spamovat diskusní fórum.
TkynL
Příspěvek: