Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Nezaplacené povinné ručení.

Autor T.K. 
Upozornění Poslední příspěvek
Upozornění Zákon o pojištění odpovědnosti od 1.1.2018 06. 03. 2023 07:38

Nezaplacené povinné ručení.
27. 01. 2013 11:07
Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu, jak mám postupovat v případě nezaplacené pojistky.
Před pár lety jsem koupil Favorita od známého, který pak vozidlo odhlásil na mou osobu. Po obdržení VTP jsem zajel na STK kvůli evidenční kontrole, kde se zjistilo, že nesedí kód motoru ( původní motor byl s karburátorem a on tam namontoval motor s jednobodovým vstřikováním ), což v protokolu bylo uvedeno jako vážná závada, tudíž auto bylo nezpůsobilé provozu na pozemních komunikacích a tím pádem jsem ho nemohl zaregistrovat na sebe. Chtěl jsem pak vozidlo odhlásit, ale mezitím jsme se přestěhovali a jako na potvoru se doklady od vozidla včetně kupní smlouvy ztratili. Tak jsem ho odstavil za našim panelákem na volné ploše kde parkují obyvatelé pouze v případě, když před panelákem již není volné místo a ke kterému vede taková rozbitá " polní " cesta.
Vozidlo tam stojí cca 4 roky zarostlé v kopřivách a ČKP teď po mě chce zaplatit, i když jsem s tím vozidlem vůbec nejezdil a navíc je pořád na odhlášce !
Prosím poraďte, jak se mám bránit ?
Děkuji předem.
Re: Nezaplacené povinné ručení.
27. 01. 2013 12:28
U vozidla bez platné STK by mělo imho dostačovat doložit ČKP důkazy o umístění vozidla na soukromém pozemku mimo vozovku, tj. neprovozování. (např. formou čestného prohlášení)
Re: Nezaplacené povinné ručení.
27. 01. 2013 13:51
Carlosi děkuji za radu, ovšem mám obavy, že jim to nebude stačit a budou dělat problémy.
Re: Nezaplacené povinné ručení.
27. 01. 2013 14:40
T.K. = takových situací je celá řada - to že budou Ti ze spolku čékápé dělat problémy je velmi pravděpodobné. Zakoupené vozidlo NEJSTE NIKDO POVINEN PROVOZOVAT = tedy - PODLE ZÁKONA = TEN KDO HODLÁ PROVOZOVAT = JE POVINEN atd. ... z toho vyplívá = HODLÁM PROVOZOVAT - MÁM POJIŠTĚNÉ / NEHODLÁM PROVOZOVAT - NEMÁM POJIŠTĚNÍ - tečka !! = Přesně podle zákona. K tomu jen = VOZIDLO SE NESMÍ NACHÁZET NA VEŘEJNĚ PŘÍSTUPNÝCH KOMUNIKACÍCH. = (nějaké místo za panelákem bych neuváděl !! a hlavně bych jej z tohoto místa - z kopřiv, co nejrychleji odstranil = MINIMÁLNĚ ihned registrační značky!!! a následně celý zbytek asi bývalého auta )
Re: Nezaplacené povinné ručení.
27. 01. 2013 17:37
No já jsem vozidlo provozovat chtěl, jenomže kvůli výměně motoru jsem neprošel evidenční kontrolou, tudíž jsem vozidlo nemohl na sebe přepsat a tak jsem byl nucen ho odstavit. A navíc mě v pátek navštívili strážníci městské policie s výzvou, abych zmíněné vozidlo odstranil, jelikož dle jejich názoru se jedná o vrak (i když to má SPZ-tky), takže teď mám obavy, aby ČKP neprověřovala záznamy, jestli s daným vozidlem nebyl spáchán nějaký přestupek. Tím by se pak zjistilo, že jsem neuvedl pravdu, kdybych tvrdil něco jiného a tím bych se dostal ještě do větších problémů.
Jsem úplně bezradný, nevím jak z toho vybruslit s co největší grácií.
Re: Nezaplacené povinné ručení.
27. 01. 2013 19:48
V tomto případě bude asi jako jediné a nejlepší řešení = POPŘÍT VLASTNICTVÍ !!! = to je v tomto případě úplně nejjednodušší cesta !!
Re: Nezaplacené povinné ručení.
27. 01. 2013 21:10
Promiňte, ale já se vůbec nevyznám v těchto věcech, mohl by jste mi prosím vysvětlit jak mám popřít vlastnictví ?
To jako mám tvrdit, že mi vozidlo nepatří ?
Děkuji předem.
Re: Nezaplacené povinné ručení.
27. 01. 2013 21:30
Bohužel je to tak jak popisuji !! ŘADA Z VÁS NEMÁ VŮBEC TUŠENÍ KOHO-ŽE (spolek,čkp, eos, transcom atd.) TO MÁTE PROTI SOBĚ !!! Je to něco NEUVĚŘITELNÉHO a v civilizovaných zemích NEVÍDANÉHO !!! Musíte sám vědět, jak jste reagoval na výzvu čkp, nebo jak se k vozidlu hlásíte. Za mě : = vím, že tam vozidlo stojí ale já jej už dávno prodal a proč tam stojí tak k tomu nemohu podat žádné vysvětlení, protože o tom nic nevím !!! = TEČKA !!! NIC VÍÍÍC !!! NEVÍM - NEZNÁM,- NEVIDĚL, - NESLYŠEL !!!
Re: Nezaplacené povinné ručení.
28. 01. 2013 14:04
Tk, zdali se opravdu jedná o vrak, to říká předpis. Dokonce i propadlá technická (vozidlo je nezpůsobilé) je možmo chápat jako vrak. Viz předpis o vracích. (nemůžu si vzpomenout na číslo předpisu). S čkp je těžký boj, část lidí vyhraje, část to vzdá, část prohraje. Ten kdo se brání správně ten vyhraje.

[admin edit]
Pravidla fora jsou jasna - pomoc se poskytuje ve foru, nikoliv mimo nej.
Re: Nezaplacené povinné ručení.
12. 02. 2013 06:23
Vrak je vozidlo neschopné provozu, neplatná STK. Pokud má vůz platné STK, ale zjevně není provozu schopné, je taky VRAK.
To znamená, třeba rozbyté okno- při STK neprojdete- tudíž se takové vozidlo nesmí provozovat a je vrak.
To je velmi zjednodušený, ale principielně to tak funguje.
Příklad : budete mít debilního souseda, nahlásí váš vůz jako vrak, který stojí na parkovišti, a zjevně není provozu schopný.
(prasklé sklo, prorezlé práhy, vypuštěná kola, atd...)
Policie věc prověří, zjistí, že se jedná o vrak, pošle vízvu o odstranění vraku, když tak neučiníte, předá věc, správnímu orgánu, který bude ve věci pokračovat. Mimochodem vlastní zkušenost.

Ohledně námitky, že vůz je vrak, tak jsem ho nemohl provozovat, to je hloupost!!!!!!!!!
Můžu provozovat co se mi zachce, můžu autu uříznout střechu a drandit po městě, a tím ho samozřejmě provozovat.
Můžu si vzít auto bez SPZ (reg.zn.) a jezdit vesele po městě.
Dokonce i vozidlo bez motoru mohu roztačit z kopce je jet po komunikaci.
Vším bych se dopustil minimálně přestupku.
To je vše přeci možné, tudíž i když je vůz vrak, mohu ho logicky provozovat . Tudíž bych i měl zaplatit pojištění.
Pozor na to, i tento výklad by mohl u soudu padnout.
Re: Nezaplacené povinné ručení.
12. 02. 2013 07:19
Moje rada, obejít sousedy, kteří vám potvrdí že vozidlo stojí již 4 roky mimo pozemní komunikaci a tím pádem nespadá pod povinnost hrazení zákoného pojištění, ale to je ošemetné, protože se jedná o zjevně nesoukromí pozemek.

No a pak vám mohu také říci zkušenost jednoho mého známeho, Tím vás samozřejmě nechci navádět k nepravostem či jiným zkutků.

Poukazuji však na značnou podobnost s vaším případem.

Můj známí zjistil, že nemá pojištěnej auták, který si koupil.

Koupil auto 3.10.2010, nepojistil, jezdil s autem asi měsíc, vylágroval motor a nechal ho 2 ROKY před domem na komunikaci, propadla stk a od ČKP přišla upomínka zaplatit období od 1.11.2010- do 30.1.2011. Dále by ČKP samozřejmě chtěla paltit až do konce roku 2012.
Zašel za místním Romem, který si od něj vzal vrak a dal ho do šrotu. Dále mu tento Rom, podepsal smlouvu o koupi vozu, ze dne 30.10.2010, že si od něj vůz kupuje. Podpis rč, atd... standardní smlouva.
Že auto stálo před domem toho mého známého, není přeci jeho problém. Auto prodal a nemí mu nic do toho, co jeho nový majitel s tímto vozem udělá, když si ho nechá před cizím domem, je to toliko jen věc nového majitele, nikoliv původního majitele.

V tip je v tom, že místní Rom, dluží všem kam se podívá má 150 exekucí a je mu vše v podstatě jedno. Vidělá si rozprodejem vraku a je mu jedno, co bude dál.

Chtěl jsem dodat, že ten známí byl povinen platit ČKP, a tímto způsobem se ten zmetek vymanil ze své povinosti a čkp případ uzavřela.

Na závěr zásadně nedoporučuji!!!!! Vymýšlet si kupce imaginárního, ANDREJ STOKUREV UKRAJINA, UZDICHCAL PETR PRAHA. Kdyby to náhodou došlo k soudu, soud má nárok na osobní údaje, musela by být předložena smlouva, nedej bože by si soud vyhledal, že ten člověk nikdy nežil, a tím by mohl soud nabýt dojmu, že ste se mohli dopustit trestného činu. Dokazování by bylo sice složité, ale soudy znám velice dobře a je jim vše jedno. Asi by soud pravděpodobně neprokázal, že ste si to vymysleli, ale za ty problémy to rozhodně nestojí.
Re: Nezaplacené povinné ručení.
12. 02. 2013 07:30
docktor = nebudu to zbytečně rozebírat ALE : tento odstavec =
Na závěr zásadně nedoporučuji!!!!! Vymýšlet si kupce imaginárního, ANDREJ STOKUREV UKRAJINA, UZDICHCAL PETR PRAHA. Kdyby to náhodou došlo k soudu, soud má nárok na osobní údaje, musela by být předložena smlouva, nedej bože by si soud vyhledal, že ten člověk nikdy nežil, a tím by mohl soud nabýt dojmu, že ste se mohli dopustit trestného činu. Dokazování by bylo sice složité, ale soudy znám velice dobře a je jim vše jedno. Asi by soud pravděpodobně neprokázal, že ste si to vymysleli, ale za ty problémy to rozhodně nestojí. =
= poněkud se zapomíná, ŽE KUPNÍ SMLOUVA MŮŽE BÝT ÚSTNÍ !!
tzn. - při prodeji nemusíte znát osobní údaje osoby / kupujícího, anebo, když dostane prodávající od kupujícího nesprávné údaje i jméno a také z důvodu ochrany os. údajů KUPUJÍCÍ NEMUSÍ NEOPRAVNĚNÝM TYTO POSKYTOVAT - k tomu se sice váže povinost odhlášky NA - ale to opět nesouvisí s pekáčem, NAVÍC s popsanou možností je odhláška NEMOŽNÁ!! Jinak mimochodem = MOOC PĚKNÁ JMÉNA.
Re: Nezaplacené povinné ručení.
12. 02. 2013 08:19
Ano, já s váma souhlasím, ale soud vám může věřit a nemusí. Na to má soud právo. Bude platit právníky. A protože vaše tvrzení bude neprokazatelné, tak i žalobcem podaná zákoná doměnka, může se stát, že náklady na soudní řízení ponesete oba. Nechci vás strašit, jen poradit.

V horším případě věc ČKP předá státnímu zastupitelství, státní zástupce může nabýt dojmu, že věc vykazuje známky trestného činu podvodu dle §209 zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník , bude vás čekat nemálo řízení, a bude vás to stát spoustu peněz bez možnosti návratu nákladů za řízení(advokát a čas), protože soud vás klidně i odsoudí, na základě domněnky a tudíž právního názoru , že vaše jednání je transparentní, že vaše tvrzení, se nedá o cokoliv opřít a je toliko účelové, ulehčit si sobě sama situaci. Pak se odvoláte, pak na vaše odvolání to odvolací soud vrátí, tak to soud prvního stupně znovu prošetří ještě jednou, kdy zjistí, že vaším jednáním jste se patrně nedopustil podvodu, ale zřejmně pouze přestupku, ohledně registru vozidel. A celou věc podstoupí městu.
Mám osobní zkušenost, která zkončila, 29.11.2012, kde sem byl na základě ničeho, žádného svědectví ani obvinění odsouzen za vidírání na 8 měsíců odnětí svobody, můj kolega taky. Mimochodem jsem zdravotník. Dopadlo to přesně tak jak píši výše. Právník má známého ústavního soudce, kde sme si chtěli podat stížnost, bylo nám zděleno, že to nemusíme ani zkoušet, protože soudce, nabyl dojmu a tím je vše v pořádku.

U soudu není nic jasné předem, od toho přeci soud je. Kdyby vše bylo jasné soudy by nebyly.

Doporučuji vám si vzpomenout, jakému tomu Romovi jste toho favorita před 4 rokama prodal a dohledat kupní smlouvu.
Nebo taktéž požádat sousedy o čestné prohlášení, že vůz stojí na soukromém pozemku již 4 roky. Pokud stojí na pozemku města, vystavíte se tím ryzika, že po vás půjde město, za znečištování prostředí a nedovoléné parkování za zatravněné ploše.

Tohle jsou jen moje rady a zkušenosti, které vás takřka neprůstřelně zbaví ČKP. Vy si samozřejmě musíte Zvolit vlastní cestu, jak věc vyřešíte, mě do toho není nic, jen jsem chtěl poradit z vlastní zkušeností. smiling smiley
Jitka
Re: Nezaplacené povinné ručení.
12. 02. 2013 14:23
Ahoj, měla bych dotaz..snad mi někdo poradí, jak to je. Můj případ byl sice již ukončen, ALE! Prodala jsem auto týpkovi, ten jej nepřihlásil a neplatil pojistku. Kupní smlouvu mám, tu jsem také poslala čkp. Akorát na kupní smlouvě mám napsáno, že jsem auto prodala na náhradní díly. ( což se už v toce 2008 nesmělo, že ) Může se tímhle ten nový vlastník nějak bránit? Nerada bych, aby ten případ nějak zpětně znovu skončil u mě?? JaKOŽE TÍM PÁDEM JE SMLOUVA NEPLATNÁ NEBO TAK NĚCO?
Re: Nezaplacené povinné ručení.
12. 02. 2013 22:18
Dobrý den Jitko, domnívám se, že záleží na tom, jak přesně je ta smlouva o koupi a prodeji věci sepsaná.
Protože i smlouva s právníma vadama, pokud je šikovně sepsaná je platná a to dokonce i v případě, že prodáváte kradené auto.
!!!!!!Pokud uděláte kupní smlouvu dle §501 občanského zákoníku, a do smlouvy napíšete jen , ŽE PRODÁVÁTE VĚC JAK STOJÍ A LEŽÍ a nebo, ŽE KUPUJÍCÍ SI KUPUJU VĚC, JAK STOJÍ A LEŽÍ. !!!!!!!! Nemá nárok kupující na nic, bohužel, i v případě, že koupí kradené auto. Pokud však není ve smlouvě výslově napsané, že prodávající ručí za bla bla bla, na tyto věci ve výrok nevztahuje. Podnikatel takto prodávat nesmí, smlouva by byla neplatná.

Domnívám, že ohledně ČKP JSTE KAŽDOPÁDNĚ V POHODĚ.

Ale složitější to bude s tím, že jste se mohla dopustit přestupku a to tím, že jste nesplnila svou zákonou povinnost ohledně ekologické likvidace AUTOVRAKU a to i nový majitel. Vše dle zákona č.185/2001 Sb. §37.
Byl by to přestupek ve vašem případě s pokutou do výše 20 000kč.
A u nového majitele je to přestupek, s tím že vrak převzal až do výše 1 000 000kč.

Ale to právě nejde rozumně posoudit, pokud nevím přesné znění kupní smlouvy.
Vše záleží, jak je smlova sepsaná.

Příklad 1:
Kupní smlouva....bla bla bla... věc prodeje: osobní auto , typ ŠKODA FAVORIT, VIN xxxx, reg zn xxxxx
Určení ve smlouvě, že je auto na náhradní díly, může být i pro celou věc bezvýznamné, protože vám nic není do toho, jak nový majitel s vozem naloží. Má to pro věc jen informativní charakter a toliko jen věc nového majitele.
Dle zákona můžete prodat vůz v jakémkoliv stavu, komukoliv, pokud se zjevně jedná o vůz a obě strany s tím stanoviskem souhasí. Což ztvrzují svým podpisem.

Příklad 2:
Kupní smlouva..bla...bla bla Věc prodeje: Autovrak, typ....... Vin.. Reg...
Tahle možnost je velmi špatně, tím se dopouštíte právě oba přestupku dle příslušného zákona.

Ale jak jsem již řekl, jak je sepsaná kupní smlouva je pro celou věc rozhodující. A dále i kdy k prodeji vozu došlo.

Správní orgán má 3 roky od vzniku takového skutku na to, aby takovou věc zjistil, a následně ještě rok, aby celou věc prošetřil. Pokud ste vozilo prodala již více jak tři roky do zadu, můžete být v klidu.
Re: Nezaplacené povinné ručení.
12. 02. 2013 22:19
Ted si to čtu znova, pokud byla sepsaná smlouva v roce 2008, můžete být v klidu. Celá věc je promlčená. Slouvu, mi můžete po zvážení poslat. Okouknu jí. Kdysi jsem si přividělával maloobchodem s motorovými vozidli. Delta300HP@seznam.cz
Francesco
Nezaplacené povinné ručení.
28. 03. 2013 21:57
Dobrý den. Prosím o radu. V roce 2008 jsem zakoupil motocykl Jawa 20. Vozidlo prodávající odhlásil na moji osobu a nyní je vozidlo v "polopřevodu" na mou osobu. Motocykl se k jízdě nepoužíval a do dnešní doby je odstaven nepojízdný v garáži. Nyní v roce 2013 jsem chtěl motocykl prodat známému, kdy jsem zjistil, že jsem "zapomněl" motocykl na sebe přihlásit a nesjednal jsem vůbec zákonné pojištění. Prosím o radu co nyní dělat, abych nemusel ČKP platit dlužné pojistné, či pokutu. Moc děkuji.
Re: Nezaplacené povinné ručení.
29. 03. 2013 12:07
Francesco = vzhledem k tomu, že podle stávající legislativy NENÍ NIKDO POVINNEN VOZIDLO NA SEBE DOREGISTROVAT je možné takové vozidlo DÁL prodat bez ohledu na to, zda je osoba zapsána v tzv. polopřevodu = koupím vozidlo které NEHODLÁM PROVOZOVAT - (podle platné právní úpravy je povinnen ten, KDO HODLÁ !!!). Nevidím v tom problém dál prodat. V tomto případě NEEXISTUJE žádné dlužné pojistné a neexistuje v popsaném případě ani SANKCE týkající se platného zákona 168/99 ve své podstatě v žádném z jeho bodu. Jediné riziko plynoucí z tohoto stavu je SVÉRÁZNÉ praktiky čékápé, kteří se časem o to budou zajímat a potom se ozvat ať už to bude nový majitel nebo majitel předchozí. V tuto chvíly vzhledem k žádným pravidlům ze strany čkp není třeba zaujímat jakákoliv předběžná stanoviska.
Re: Nezaplacené povinné ručení.
29. 03. 2013 13:57
Francesko, vozidlo můžete prodávat bez ohledu na to, co a kdo je uveden v techničáku.

"Prosím o radu co nyní dělat, abych nemusel ČKP platit dlužné pojistné, či pokutu" normálně sepište smlouvu s kupcem, pečlivě si zkontrolujte udaje ve smlouvě dle jeho občanky. nic jiného nemůžete dělat. Pokud se někdo ozve s nějakým problémem, ozvěte se.
Francesco
Re: Nezaplacené povinné ručení.
29. 03. 2013 20:18
Velice moc děkuji. Vaší odpovědí a obsahem odpovědi jste mi udělal velikou radost. :-)
Autor:

Váš email:


Předmět:


Ochrana proti spamu:
Prosím zadejte text (5 znaků), který je zobrazen níže. Je tu z toho důvodu, aby zabránil robotům spamovat diskusní fórum.
EMKdw
Příspěvek: