Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Soud s ČKP - dopravní nehoda způsobená automobilem bez pojistky

Autor Lucie 
Upozornění Poslední příspěvek
Upozornění Zákon o pojištění odpovědnosti od 1.1.2018 06. 03. 2023 07:38

Soud s ČKP - dopravní nehoda způsobená automobilem bez pojistky
12. 01. 2016 22:22
Dobrý večer všem a prosím o radu či zkušenosti. Předem sděluji, že jsem si vědoma svých chyb :-/
V srpnu roku 2013 jsem si od "kamaráda" vypůjčila vozidlo, které mělo být dle jeho slov v pořádku. Nezkontrolovala jsem si však zelenou kartu. Bohužel jsem byla účastníkem dopravní nehody, při které jsem se do Záznamu o dopravní nehodě podepsala jako viník nehody - první moje havárka, byla jsem pod stresem, na mém starém autě pouze rozbité světlo a na druhém novém autě promáčknuté dveře od řidiče. Z pojišťovny přišla informace, že auto, které jsem řídila, nemělo již skoro rok zákonnou pojistku - o tomto faktu údajně nevěděl ani majitel a provozovatel vozidla. ČKP okamžitě začala vymáhat regresní náhradu ve výši 86.000 Kč po mně jako řidiči, majitele vozidla vůbec do tohoto případu nezahrnula. Po dohodě s právníkem jsem odmítla částku zaplatit a ČKP jsem zaslala stanovisko soudního znalce, který uvedl, že z průběhu nehody a fotodokumentace je jasným viníkem nehody řidič druhého auta a částku po mně jako řidiči vymáhá neoprávněně. ČKP po roce opět zaslala upomínku k zaplacení závazku, opět na moji osobu jako řidiče a odvolává se na můj podpis jako viníka nehody v Záznamu o dopravní nehodě. Majitel vozidla se mnou přestal zcela komunikovat.

Máte někdo zkušenost s podobným případem nebo znáte judikaturu, o kterou by se dalo opřít?
1/ Z mého pohledu "neprávníka" by měla ČKP požadovat náhradu od majitele vozidla (ten je povinen sjednat zákonnou pojistku) a případně od řidiče vozidla.
2/ Záznam o dopravní nehodě je možné odevzdat na pojišťovnu bez udání viníka a poškozeného, můj podpis v dokumentu lze považovat za úkon pod stresem a otřesem z dopravní nehody.
3/ ČKP musí ze zákona v určité lhůtě informovat majitele nepojištěného vozidla, že musí pojistku sjednat nebo odevzdat značku do depozitu. Toto údajně neprovedla.

Díky za jakoukoli radu nebo doporučení.
Re: Soud s ČKP - dopravní nehoda způsobená automobilem bez pojistky
04. 02. 2016 12:49
Obávám se, že v tomto vám nikdo příliš neporadí... Je nutné najmout advokáta a zaplatit mu, aby našel řešení a pokusil se pro vás minimalizovat náklady...
Re: Soud s ČKP - dopravní nehoda způsobená automobilem bez pojistky
04. 02. 2016 16:11
Jedině právník znalý této problematiky Vám může pomoci, páč když napíšu, že uznání viny na zápisu o nehodě nic neřeší, tak Vám to stejně nepomůže.
Autor:

Váš email:


Předmět:


Ochrana proti spamu:
Prosím zadejte text (5 znaků), který je zobrazen níže. Je tu z toho důvodu, aby zabránil robotům spamovat diskusní fórum.
XkXYT
Příspěvek: