Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Vlastník nepřehlásil auto a teď chce úhradu CKP

Autor roman.01 
Upozornění Poslední příspěvek
Upozornění Zákon o pojištění odpovědnosti od 1.1.2018 06. 03. 2023 07:38

Vlastník nepřehlásil auto a teď chce úhradu CKP
21. 01. 2021 07:51
Dobrý den,
asi před 1,5 rokem koupil syn auto od člověka v Brně a v TP nebyl vlastník "brňák", ale původní majitel z Kolína. Auto v červnu syn rozbil o srnu a od té doby bylo rozsekané a nepojizdné. Vlastníka vozu v TP jsem nikdy neviděl a dohledat se mě ho nepovedlo. Tak jsem zrušil povinné ručení a auto bylo nepojizdné před domem do teď. Najednou se tu před 3 dny objevil majitel s dcerou a s dopisem od CKP, že dluží a at to zaplatím syn, že měl povinnost to platit. Ale on ani nemohl auto odhlasit, ona je vlastník. Odmítl tedy. Dnes koukám a na stránkach CKP po zadaní SPZ je dlužník on a odeslali mu dopis. Ale oni si odvezli TP a SPZ a dnes auto odtahli a teď i můžou odhlášení zdržovat aby platil víc. Ale jak říkám, vlastník syn nebyl, kdyby jo, odhlasil by to. To musí opravdu nest ted zodpovednost za to že blbec koupil auto od "brňáka" který mu prodal auto a nebyl ani on zapsán jako vlastník v TP? Vím že to byla kravina, ale on nemohl auto zlikvidovat a ani odhlasit a ted má platit za chybu kterou oni udělali když nepřepsali auto na "brňáka"? Navíc teď mají TP a SPZ a můžou prodlužovat odhlášení na jeho účet? Prosím jak má postupovat, moc děkuji. Roman
Přílohy:
otevřít | stáhnout - doc1.pdf (177.7 KB)
Bětka
Re: Vlastník nepřehlásil auto a teď chce úhradu CKP
27. 01. 2021 14:23
Podle platné právní úpravy musí být vozidlo pojištěné po celou dobu, kdy je zapsané v RSV jako provozované. Povinnost sjednat pojištění odpovědnosti má vlastník vozidla (nikoliv ten, kdo je jako vlastník vozidla v RSV zapsán). Velice často nastane situace, kterou popisujete, tj. dojde k převodu vlastnického práva v důsledku prodeje/daru/směny vozidla, ale nedojde oznámení změny vlastnictví podle zákona o podmínkách provozu na pozemních komunikacích. V RSV je pak neaktuální údaj.

Platí, že pokud není možné vlastníka určit, má se za to, že je to ten, kdo je zapsán v RSV. Ve Vámi popisovaném případě měl původní vlastník povinnost mít pojištění do okamžiku uzavření kupní smlouvy s Vaším synem. Od tohoto okamžiku měl povinnost vozidlo pojistit (a pojištění mít účinné) Váš syn. Pakliže Váš syn chtěl pojištění ukončit, měl vozidlo vyřadit v RSV, nebo ho ekologicky zlikvidovat a nechat zapsat v RSV jeho zánik.
Ben
Re: Vlastník nepřehlásil auto a teď chce úhradu CKP
28. 01. 2021 21:45
Pokud dobře chápu, tak to ale udělat nemohl jak popisuje. Protože pokud není zapsán v RSV jako vlastník tak ho úřad i ten kdo auta likviduje vyrazí.
Autor:

Váš email:


Předmět:


Ochrana proti spamu:
Prosím zadejte text (5 znaků), který je zobrazen níže. Je tu z toho důvodu, aby zabránil robotům spamovat diskusní fórum.
F9ncY
Příspěvek: