Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Prosím poraďte

Autor gavao 
Upozornění Poslední příspěvek
Upozornění Zákon o pojištění odpovědnosti od 1.1.2018 31. 08. 2020 16:38

gavao
Prosím poraďte
15. 09. 2014 14:11
Dobrý den,

obracím se na Vás s pomocí vyřešení situace, do které jsem se dostala. Jedná se o spor s Českou kanceláří pojistitelů.

V roce 2011 jsem odešla od svého bývalého manžela, přičemž od roku 2012 jsme rozvedeni. Za trvání manželství jsme pořídili vozidlo Škoda Felicia, které bylo psané na moje jméno. S vozidlem jezdil výhradně bývalý manžel, zůstalo mu i po rozvodu, stejně jako klíče, velký - malý TP. Na sebe si auto nechtěl napsat - prý nebude platit 5000,- za přepis.
Protože jsem odcházela od býv. manžela ze dne na den, jela jsem si pak k němu do domu pro věci. Jelikož byly vyměněny zámky, byla přivolána Policie ČR, abych se do domu dostala. Policie mně sdělila, že si můžu vzít pouze osobní věci (zubní kartáček, oblečení..). Vozidlo - jelikož je SJM jsem si vzít nemohla. Ani jsem o něho nestála, protože ho býv. manžel v té době využíval ke své podnikatelské činnosti (vozil v něm stavební materiál). Zákonné ručení bylo taky na moje jméno, první rok si to bývalý manžel uhradil.
V roce 2013 jsem chtěla udělat s autem "pořádek" - protože býv. manžel auto užíval, ale přepsat na sebe nechtěl, poslala jsem mu doporučeným dopisem plnou moc, ve které se vozidla vzdávám, a on může s autem manipulovat (přepsat, prodat...) a šla na pojišťovnu Allianz odhlásit (ke dni 3. 8. 2013) zákonné ručení na moje jméno. Předpokládala jsem, že pokud on auto užívá, vyřídí si na sebe zákonné ručení.
20. 1. 2014 mně došla výzva z České kanceláře pojistitelů, za období 4. 8. - 2. 11. 2013 mám hradit 4730,- Kč. Ihned jsem na výzvu reagovala, nejprve telefonicky do ČKP, následně jsem zaslala doporučený dopis (viz příloha).
Šla jsem se taky informovat na registr vozidel v Uherském Hradišti, tam mně sdělili, že pokud nemám velký TP, nemůžu auto odhlásit, chtěla jsem od nich nějakou radu, co mám dělat - neporadili mně. Protože jsem věděla, že každý den u ČKP narůstá penále 50,- Kč, šla jsem se informovat i na Policii. Tam mně taky nepomohli, prý by vozidlo muselo být odcizeno, aby s tím mohli něco dělat. Bylo mně řečeno, že i oni mají omezené pravomoce a nijak mně nepomůžou. Telefonicky jsem i několikrát urgovala bývalého manžela, aby auto odhlásil. Auto neodhlásil, ale na základě mojí plné moci, dal vozidlo do depozitu ke dni 29. 1. 2014.
Protože ČKP nijak nereagovala na můj doporučný dopis, několikrát jsem tam telefonovala a informovala jsem se, v jakém stavu je vyřizování mojí záležitosti. Až napotřetí dne 13. 2. 2014 mně bylo telefonicky sděleno, že mojí žádosti o stornování výzvy k úhradě zákonného přispěvku nebylo vyhověno. Písemné vyjádření jsem do dnešního dne nedostala. Připadá mně nespravedlivé, že musím platit, za něco, co vlastně vůbec nevyužívám, ve vozidle jsem neseděla 5 let a těm, co porušují zákony to prochází. Proč mně ČKP neposlala výzvu třeba po 14 dnech, co nebyla pojistka uhrazena, nebo proč to nedostal bývalý manžel, který vozidlo užíval? Přece nemůžu platit zákonné ručení 2 roky po rozvodu na bývalého manžela, v případě nějaké pojistné události bych měla zase problém já....
Protože mně nepomohli na Policii ČR, na registru vozidel si s mým případem neví rady, obracím se na Vás.
Vím, že s ČKP se lidsky nedomluvím, mají arogantní, vymahačské jednání. Čekají jen na chybu, kterou obyčejný občan udělá. Nechápu, jak může stát tento úřad podporovat. Proč já jim mám dokazovat, že jsem s vozidlem nevyjela na komunikaci?

Byla jsem si i zjistit, kde je vozidlo nyní. Já se k němu nedostanu, je odstaveno na pozemku mého bývalého manžela (mám nafoceno), vozidlo nemá už ani technickou. Fotky vozidla "za plotem" jsem společně s čestným prohlášením o tom, že vozidlo nevyjelo na komunikaci poslala doporučeně ČKP. Chci se vyhnout nějakým problémům jako jsou exekuce. K dnešnímu dni (15. 9. 2014) se mně ozvala vymahačská firma, případ jim předala ČKP. Prosím poraďte co s tím, zkoušela jsem psát i ombudsmanovi, ten se neozval. Děkuji.
.
Re: Prosím poraďte
15. 09. 2014 15:10
pokud na základě SJM připadlo vozidlo (potažmo i druhá polovina vozidla) na Vašeho manžela, tak při přepisu vozidla se Vámi zmíněný poplatek 5000Kč neplatí ( i když u felicie je to v 95% 3000Kč). Protože ekologický poplatek se neplatí při dědictví, SJM a u osob s průkazem ZTP, ZTP/P.... tudíž celý převod by proběhl zcela zdarma, na základě předložení rozhodnutí o SJM, jediné co by měl úředník vyžadovat, je doklad o povinném ručení (zelená karta), tudíž jste mohla vozidlo již dávno přepsat...
pokud vozidlo nevlastníte, zašlete na čkp rozhodnutí o SJM s vaším prohlášením, že vozidlo užívá jiná osoba a mělo by být vše v pořádku...
gavao
Re: Prosím poraďte
15. 09. 2014 19:59
Bohužel zatím nemáme soudní vyrovnání SJM, čeká se na termín...
Re: Prosím poraďte
15. 09. 2014 21:53
Na registru udelali chybu, kdyz vam rekli ze bez velkeho TP nelze nic cinit...

Naopak meli vam obratem vystavit duplikat velkeho TP a na zaklade neho jste vozidlo mela odhlasit na sveho manzela.

Je to k placi, ale maximalne muzete podat stiznost na dany registr vozidel, ze vas uvedl v omyl.

Kazdopadne pokud jste vozidlo ustni dohodou predala manzelovi, je to jeho problem a mel by se probudit a vzit na sebe odpovednost (co je to za drzost jezdit s vozidlem a neplatit povinne - poradne ho v tom vykoupejte!). V opacnem pripade vam nezbude nez se obratit na soud, pochopitelne celou skodu ktera vam vznikla (a vznikne zaplacenim CKP) muzete po manzelovi vymahat, jelikoz dohoda o prodeji muze byt i ustni.

Schudnost tohoto reseni je pochopitelne o vztazich...
Autor:

Váš email:


Předmět:


Ochrana proti spamu:
Prosím zadejte text (5 znaků), který je zobrazen níže. Je tu z toho důvodu, aby zabránil robotům spamovat diskusní fórum.
dUkPj
Příspěvek: